VEČ O PROJEKTU: https://www.zzrs.si/page/life-ip/
Vseslovenski projekt, ki ga vodi Ministrstvo za naravne vire in prostor, bo prispeval k izboljšanju upravljanja celotne mreže Natura 2000. Temeljil bo sodelovanju med različnimi sektorji in deležniki. Na osmih izbranih Natura 2000 območjih bodo partnerji izvedli konkretne akcije na terenu za izboljšanje stanja v naravi.
Ministrstvo za okolje in prostor je skupaj s štirinajstimi partnerji pripravilo projekt LIFE IP za izboljšanje upravljanja območij Natura 2000 v Sloveniji (skrajšano LIFE-IP NATURA.SI). Projekt nacionalnega pomena bo okrepil izvajanje Programa upravljanja območij Natura 2000. Projekt bo trajal osem let, začel se je decembra 2018. Projekt LIFE-IP NATURA.SI sofinancira Evropska unija v okviru finančnega mehanizma LIFE.
Slovenija ima izjemno dobro ohranjeno naravo, kar se kaže v visoki raznolikosti vrst in značilnih življenjskih okolij. Kar 38 % celotnega ozemlja Slovenije je vključenega v omrežje Natura 2000, v okviru katerega na 355 območjih varujemo 267 vrst in 60 značilnih življenjskih okolij. Žal je iz poročil o izvajanju Konvencije o biotski pestrosti razvidno, da se varstvu navkljub ogroženost nekaterih vrst povečuje, stanje nekaterih značilnih življenjskih okolij pa se slabša. Da bi dosegli izboljšanje stanja, bomo v okviru projekta LIFE IP NATURA:SI v naslednjih osmih letih izvedli številne aktivnosti, ki bodo v prvi vrsti pripomogle k izboljšanju upravljanja območij Natura 2000. Z izboljšanim upravljanjem pa lahko pričakujemo tudi zmanjšanje ogroženosti vrst in izboljšanje stanja življenjskih okolij.
Za izboljšanje upravljanja območij Natura 2000 bomo okrepili medsektorsko sodelovanje ter vključevanje različnih nevladnih ter zasebnih organizacij. V okviru projekta načrtujemo tudi posodobitev Programa upravljanja območij Natura 2000 (PUN 2000). Vzpostavili bomo Nacionalni sistem za biološko spremljanje. S tem pa bomo trajno zagotavljali boljše podatke o stanju vrst in njihovih življenjskih okolij.
Pilotna območja:
Splošni cilji projekta:
Specifični cilji projekta:
Poročila:
Ministrstvo za naravne vire in prostor (vodilni partner) |
|
Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo |
|