Pretekli teden se je Vodja oddelka za morsko ribištvo Zavoda za ribištvo Slovenije g. Bojan Marčeta udeležil delavnice v Zagrebu o bioekonomski presoji upravljanja (WKMSE Adriatic and Central Med.). Namen delavnice je bila priprava in obravnava različnih upravljavskih scenarijev, predvsem v povezavi z ribolovom na sardelo in sardona v Jadranskem morju. Različni upravljavski scenariji so temeljili na simulacijah, narejenih z orodjem FLR/MSE. Simulacije so naredili za kratkoročno, srednjeročno in dolgoročno obdobje.
Potekal je tudi subregionalni odbor za Jadransko morje (SRC-AS). Odbora so se iz Slovenije poleg g. Bojan Marčete (ZZRS) udeležili še ga. Urška Srnec (MKGP) in g. Roman Čičmirko (MKGP). Na odboru so se seznanili z rezultati simulacij različnih upravljavskih scenarijev. Najbolj problematično ostaja upravljanje staležev sardele in sardona. Oba staleža, še posebno pa sardon, sta v slabem stanju. Zaradi tega bodo nujni občutni upravljavski ukrepi. Ukrepe bo potrebno izvesti na način, da ne bodo povzročili propada ribiškega sektorja.
Razgovor je potekal tudi glede možnosti bolj zgodnje priprave podatkov za oceno staležev. Sedaj namreč ocenjujejo staleže na osnovi dve leti starih podatkov. Glede priprave podatkov v marcu za preteklo leto ima večina držav težave, saj podatki o iztovoru takrat še niso na voljo. Kljub temu so predlagali dve novi časovnici, ki bi omogočili pravočasno izvedbo ocen staležev in simulacij.
Podrobnejše poročilo bo v kratkem objavljeno na spletni strani GFCM.